'; Endüstriyel Tarzın Dokunuşuyla İskandinav Estetiği » Move Mimarlık A.Ş.

Endüstriyel Tarzın Dokunuşuyla İskandinav Estetiği

Endüstriyel Tarzın Dokunuşuyla İskandinav Estetiği

Endüstriyel Tarzın Dokunuşuyla İskandinav Estetiği

Ankara lüks iç mimarlık çalışmalarının ortaya çıkardığı İskandinav tasarım mekanlar birçok kişi tarafından hayranlıkla karşılanmıştır. İskandinav tasarımı 1950 yıllarından bu yana etkisini gösteren ancak son yıllarda etkisini arttırmış olan mimarı tasarımlarındandır. Rahat ve konforu ön planda tutan aynı zamanda günlük hayatın pahalılığına yer vermeyen kaliteli ve uygun ürünlerin tercih edildiği ortamlara İskandinav tasarım denilmektedir.

Şıklıktan ziyade rahatlığı ve ortam yaratmayı amaçlayan aynı zamanda kendine özgü motifler ve objelerle kişiselleştirilmiş olan bu mekanlarda huzuru ve dinginliği bulmak mümkün olacaktır. Evlerin kişiye özel olduğu ve rahatlığın ön planda olduğu mesajını veren İskandinav tarzı birçok kişiyi huzuru ve iç dünya sakinliği ile kendine hayran bırakmaya devam etmektedir.

İskandinav Tarzların En Belirgin Özellikleri Ve Motifleri

Ankara lüks iç mimarlık tasarımlarının baş örneklerinden sayılan İskandinav tarzı ortamlar birçok kişi tarafından ilgi ile karşılanmaktadır. İskandinav tarzı ortamları diğer mimarı tasarımlardan ayıran belirgin ve kendine özgü olan birtakım özellikleri bulunmaktadır. Rahatlığın ve konforun ön planda olduğu bu ortamlarda yerden tasarruf etme ve kendine özel ortam yaratma tasarımın temelini oluşturmaktadır.

Özellikle İskandinav tarzı yansıtan olmazsa olmaz bakır aydınlatma elemanları, kaktüs, kuş tüyü tasarımlar, kağıttan yapılmış salaş fenerler, kafes tarzı mekanlar, zıt renk uyumundan ortaya çıkarılmış çizgiler, salaş görünümün en önemli parçası olan çadırlar ve salaş tüm dokunuşlar İskandinav tasarımın kendi bütünlüğünü oluşturmasını sağlamış unsurlardır.

İskandinav Tarzı Ortamlarda Renk Seçimi Nasıldır?

Ankara lüks iç mimarlık tasarımlarının ortaya çıkardığı ve tüm dünyada oluşturulan İskandinav ortamlar incelendiğinde göze çarpan ve olmazsa olmaz olarak nitelendirilen temel renkler bulunmaktadır. Özellikle İskandinav ülkelerini temsil eden ve belirgin çizgilerde buluşturan açık mavi tonları huzurun ve özgürlüğün sembolü olarak İskandinav tasarımlarında en çok kullanılan renklerdendir.

Özgürlüğün ve kendine aitliğin anlatıldığı bu tasarımlarda maviyle birlikte siyah-beyaz, açık yeşil, gri gibi renklerde muhakkak kullanılan ve ortama refahlık katan temel renklerdendir. Kişilerin İskandinav tarzı ortamlar yaratması için tüm bu özelliklere dikkat ederek bu doğrultuda uygun seçimler yapması gerekmektedir.

Yukarı Dön
Kapat Zoom