'; Hayatınıza Yenilik Katacak Ev İçi Dekorasyon Önerileri

Hayatınıza Yenilik Katacak Ev İçi Dekorasyon Önerileri

Hayatınıza Yenilik Katacak Ev İçi Dekorasyon Önerileri

Yaşam alanınızın hayalinizdeki gibi olması daha mutlu, konforlu ve huzurlu hissetmenizi sağlar. Zaman zaman ev içi dekorasyon tam istediğiniz gibi olmayabilir. İlerleyen süreçlerde dekorasyon değişikliği yapmak da isteyebilirsiniz. Yaşadığınız yerde değişiklik yapmak, dilediğiniz gibi düzenlemek sizi daha iyi hissettirir.

Eğer değişikliğe ihtiyacınız varsa Ankara’da iç mimarlık firması Move Mimarlık’ın dekorasyon önerilerine göz atabilirsiniz.

Ev İçi Dekorasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizde yenilik yapmak istiyorsunuz ancak karar veremiyorsanız, karar aşamasında size yardımcı olacak bazı etmenler var. Bu etmenler aslında dekore etmeye başlamadan önce dikkat etmeniz gerekenlerdir. Eğer bunlara dikkat ederseniz evinize uygun, hayalinizdeki dekorasyonu gerçekleştirebilirsiniz:

1- Evinizde Değişiklik Yapacağınız Alan Neresi?

Evinizi komple mi dekore etmek istiyorsunuz yoksa yalnızca belirli bir bölümü mü? Dekorasyon eşyalarını ve gerekli düzenlemeleri ona yönelik yapmalısınız. Örneğin yatak odasının atmosferi ile salonun atmosferi farklıdır. Dekore edeceğiniz alanı kesinleştirdikten sonra planlamalara başlayabilirsiniz.

2- Alanın Genişliği Nasıl?

Geniş bir alan ile küçük bir alanın dekorasyon teknikleri farklıdır. Kullanılması gereken mobilyalar, renkler, ışıklandırmalar biraz da alanın metrekaresi ile doğrudan bağlantılıdır. Örneğin dar, küçük bir odaya geniş eşyalar ve koyu renkler kullanmak o odayı boğar. Bu sebeple odanın genişliğine uygun olacak mobilyalar belirlemelisiniz.

Eğer dekorasyonunu yapacağınız oda geniş ise kitaplık, L koltuk, mobilya ve orta sehpayı uyumlu olacak şekilde koyabilirsiniz. Küçük odalara ise  odayı boğmayacak daha küçük çaplı eşyalar koymalısınız. Kullanacağınız renklerin aydınlık olması odanın daha geniş ve ferah olmasını sağlar.

3- Işıklandırmaların Dizaynı

Bir alanın atmosferini doğrudan belirleyen unsur ışıklandırma detayıdır. Doğru ve etkili ışıklandırmalar ile ortamı isteğinize göre loş, salaş, modern veya ferah gösterebilirsiniz. Odanıza alacağınız, mobilyalar ile uyumlu bir lambader sayesinde dekorasyonunuza tamamlayıcı dokunuşlar yapabilirsiniz. Eğer daha şık bir dekorasyon istiyorsanız sıva altı led armatür aydınlatma kullanabilirsiniz.

4- Nasıl Bir Tarz İstiyorsunuz?

Dekorasyonda dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri tarzınızdır. Tarzınızı belirledikten sonra yukarıda bahsettiğimiz detayları daha iyi bir şekilde planlayabilirsiniz. Tarzınıza göre mobilya modelleri, renk seçimi, dekoratif eşyalar seçmeniz daha kolay olur. Son zamanlarda ev içi dekorasyonlarda minimal tarzlar tercih edilmektedir. Bohem, vintage tarz da rağbet gören dekorasyon tarzlarından biridir.

Bütün bunları belirledikten sonra nasıl bir dekorasyon çalışması yapacağınızın taslağını rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Birçok model ve fikir arasından kafanız karışık ise sizler için hazırladığımız dekorasyon fikirlerine göz atabilirsiniz.

Minimal Ev Dekorasyonu

ev içi dekorasyon fikirleri

Son zamanlarda ev içi dekorasyon söz konusu olduğunda minimal tasarımlar sıklıkla tercih edilir oldu. Ev dekorasyonlarının vazgeçilmezi haline gelen minimalizm, sade ve ferah görünüm sağlayan tarzlardan birisi.

Yukarıdaki görselde geniş bir alanın aydınlık ve minimal tarzda dizayn edildiğini görüyoruz. Açık tonların birbiri ile uyumu ve mobilya seçimi, perdelerin rengi her detayıyla ince düşünülmüş ve alan başarıyla değerlendirilmiş.

Alanı verimli değerlendirmek iç mimarlıkta ve ev dekorasyonlarında son derece önemlidir. Eşyaların nerede duracağı, aksesuarlar ve mobilya seçimi alanın verimli değerlendirilmesi açısından doğru yapılmalıdır. Açık kahve ve beyaz tonlarından oluşan bu dekor, ferah ve geniş bir görünüm istiyorsanız tam size göre!

ev içi dekorasyon mutfak dekorasyonu minimal

Minimal mutfak dekorasyonu için yukarıdaki tasarım tam size göre. Mutfak eşyalarının kalabalık bir görüntü yapmaması için tasarlanan dolaplar, renklerin birbiri ile uyumu, lambalar ve aksesuarlar birbirini tamamlayan bir bütünlükte. Açık renkler ile kahve tonlarının uyum yakaladığı bu tasarım, hem hijyenik hem de ferah bir görüntü oluşmasını sağlamış.

ev içi dekorasyon

Yatak odasının sade ve minimal olması, sizi daha rahat hissettirir. Özel alanınızın konforlu ve ferah olmasını istiyorsanız minimal dekorasyonlar tam size göre! Eğer odanızın metrekaresi küçük ise açık renkleri tercih ederek daha geniş ve ferah durmasını sağlayabilirsiniz. Büyük gardıroplar yerine daha küçük ama işlevsel modellere göz atmanızda fayda var.

Bohem Tarz Ev Dekorasyonu

Renkli kişiliğinizi ve rahatlığınızı yansıtmanızı sağlayacak en ideal tarz bohem dekorasyonlardır. Rengarenk ve canlı bir dekorasyon tasarlamak istiyorsanız salonunuzdan odanıza kadar evinizin her yerinde bu tarzı uygulayabilirsiniz.

ev içi dekorasyon bohem tarzı salon dekorasyonu

Bu görselde renkli ve loş bir salon dekorasyonu görüyoruz. Duvar renkleri, tablo detayı ve ışıklandırmalar ortama rahat ve vintage bir hava katmış. Perdeler ile koltuk örtüsü detayları da bohem tarzı tamamlayarak ortamın atmosferini güçlendirmiş.

Bohem tarz tam bana göre diyorsanız rengarenk, huzur dolu salonunuzun dizaynını planlamaya başlayabilirsiniz.

ev içi dekorasyon bohem mutfak dekorasyonu

Bohem dekorasyonun olmazsa olmazları renklerdir! Ahşap masa, mor lambalar ve duvarın uyumu, bitki detayları ile tamamlayıcı bir bütünlük oluşmuş. Eğer bitki seviyorsanız bohem tarzınıza çok yakışacağını belirtmek isteriz. Salonunuza veya odanıza bitki detayı eklemenizi tavsiye ederiz.

ev içi dekorasyon yatak odası tasarımı

Özel alanınız en rahat hissetmeniz gereken yerdir. Hayalinizi ve tarzınızı yansıtırken içinizden geldiğiniz gibi davranmalısınız. Bohem tarz seviyorsanız küçük ve tatlı bir halı, bitkiler, ahşap dekorasyon aksesuarları ve küçük bir ayna tarzınızı yansıtacaktır.

Modern Ev Dekorasyonu

ev içi dekorasyon modern ev dekorasyonu

Modern tarzda ev dekorasyonunun en çarpıcı özelliklerinden biri koyu renk ile açık rengin eşsiz uyumunu yakalamasıdır. Uyumlu mobilyalar ve ışıklandırmalar ile dekorasyon yapılan alanın bütün atmosferini etkileyici kılıyor. Koyu renkler, son zamanlarda evin bütün alanlarında sevilen ve tercih edilen renklerden oldu.

Eğer dekore edeceğiniz alan küçük ise koyu renkli duvarlar biraz riskli olabilir. Alanın boğucu olmasına sebep olabilir. Bu sebeple küçük alanda modern tarzda ev dekorasyonu yapmayı düşünüyorsanız mobilyaları koyu renk tercih edebilirsiniz.

ev iç dekorasyon fikirleri modern yatak odası

Yatak odası dekorasyonlarında koyu renkler genellikle mobilyalarla tercih edilmektedir. Açık renkli bir duvarın üzerine asacağınız tablolar, kitaplığınız ve aksesuarlarınız açık renk ile koyu rengin uyumunu dengeleyebilir.

Çok fazla aksesuar kullanmayı seviyorsanız göz yormayacak şekilde odanızı dekore edebilirsiniz. Yalnız, farkla renk karmaşası gözünüzü yorabilir. Baktığınız zaman düzenli ve uyumlu görünmesini istiyorsanız duvar rengi, mobilya ve aksesuarların birbirini dengelediği renkleri tercih etmelisiniz.

ev içi dekorasyon fikirleri modern mutfak

Modern ev içi dekorasyon tasarımlarda koyu renk ve açık renk dengesini sağlarken ahşap renklerle de bir uyum yakalayabilirsiniz. Modern dekorasyon yalnızca koyu renk kullanmak demek değildir elbette. Yalnızca son zamanlarda dekorasyon fikirlerinde koyu renklere olan talep artmıştır. Mutfak, yatak odası, mutfak, banyo fark etmeksizin her alanda zıt renklerin uyumu rağbet görmeye başladı.

Modern ve şık görünen bir dekorasyon düşünüyorsanız bu tarz tam size göre!

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu

Son zamanların en sevilen tarzı! İskandinav tarzı evler için minimalizm ve bohem tarzın bir araya gelmesini düşünebilirsiniz. Bu tarz, az ve rahat görünümlü, işlevsel eşyalarla dekorasyon yapmaktır.

ev içi dekorasyon önerileri iskandinav tarzı ev

İskandinav tarzı dekorasyonlarında göz yormayan, pastel renkler tercihtir. Pastel tonların yanında nötr renkler de sevilen renk paletleri arasındadır. Mavi, yeşil gibi doğadan renklerin uyumuyla dekorasyon huzur verir ve rahatlatır.

ev içi dekorasyon fikirleri iskandinav tarzı mutfak

Örneğin bu mutfak tasarımında yeşilin pastel tonu kullanılarak doğal bir ortam yaratılmış. Az ve öz eşya ile hem göz yormayan hem de işlevsel bir mutfak tasarımı görüyoruz. Önceden İskandinav evlerinin yapısı çok küçük olduğundan dolayı fazla eşya hiçbir zaman talep edilmemiş. Günümüzde de az ve işlevsel eşyalar daha rahat olduğu için aynı uyarlama devam ediyor.

Pastel, nötr, toprak tonları veya doğadan renklerle bir uyum yakalanıyor. Alanınızda huzur bulmak ve renklerle dahi dinlenmek istiyorsanız İskandinav tarzı ev tam size göre!

Bu makalede Ankara’da İç Mimar firmalarının öncüsü Move Mimarlık, sizler için tavsiyelerde bulundu.

“Hayatınıza Yenilik Katacak Ev İçi Dekorasyon Önerileri” başlıklı makaleden memnun kaldıysanız Ev Dekorasyon Fikirleri başlıklı makaleye de göz atabilirsiniz.

Yukarı Dön
Kapat Zoom