'; Evlerinizde Ofis Ortamı Nasıl Yaratırız » Move Mimarlık A.Ş.

Evlerinizde Ofis Ortamı Nasıl Yaratırız

Evlerinizde Ofis Ortamı Nasıl Yaratırız

Evlerinizde Ofis Ortamı Nasıl Yaratırız

Tüm dünyayı etkisi altına alan bir virüs nedeniyle insanların birçoğu evinden çalışmak durumunda kalmıştır. Evlerinizde ofis ortamı yaratarak bu süreçte evde çalışmanın da verimli geçmesini sağlamak gerekmektedir. Binlerce kişinin evde çalıştığı bu süreçte meslek hastalıklarının ergonomik şartların sağlanması nedeniyle kas ve iskelet sistemindeki problemlerden performans kaybına kadar birçok problemin yaşanması ihtimal dahilindedir. Bu durumların engellenebilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi ve bazı kurallara uyulması gerekmektedir. Evlerinizde ofis ortamına taşımanın hem problemleri açmanız hem de performansınızı arttıran tıpkı bir ofisteymiş gibi projeli ve verimli çalışmanız gerçekleşebilir.

Güne Erken Başlayın

Öncelikle güne erken başlayarak tıpkı işe gidiyormuş gibi kahvaltınızı yaparak hazırlanmanın iş moduna girmeniz için gerekli olan en büyük çalışmadır. Tıpkı bir ofis ortamındaymışsınız gibi günlük ve haftalık planlamalar dahilinde belli bir proğrama riayet ederek çalışmalısınız. Psikolojik olarak kendinizi ofiste gibi hissetmek için planlamalarını ve çalışma düzeninizi oluşturmalısınız ancak bu süreçte aynı zamanda evinizdeki çalışma ortamının dizaynı da oldukça önemlidir.

Masada Çalışmaya Dikkat Edin

Evinizde çalışma yaparken muhakkak surette masada çalışın. Evinizde ofis ortamı oluşturabilmek için ergonomik şartlarda tasarlanmış çalışma masası çalışma koltuğu gerekmektedir. Ergonomiktir şartları ve iş güvenliği kurallarını evinizde uygulayarak ileriye dönük yaşayabileceğiniz olumsuzluklara karşı kendinizi korumuş olmaktasınız. Eğer imkanınız varsa kendinize tüm evden soyutlayabileceğiniz bir odayı seçerek tamamıyla çalışma ortamına dönüştürün.

İçinizi ferahlatacak uykunuzu getirmeyecek ve sizi sürekli dinç tutacak bir renk ile odanızı boyayın. Ofis araç gereçlerinizi dokümanlarınızı koyacak kitaplık ve raflar edinerek düzenli bir biçimde montajını sağlayın. Ortamın sürekli olarak temiz ve düzenli olmasını sağlayın. Molalarda dinç olabilmek için enerji veren besinler ve bol su tüketmeyi ihmal etmeyin. Çalışma esnasında enerji kaybını engelleyebilmek için molalarda enerji veren ürünler tüketim ve su tüketmek konusunda çaba sarf edin.

Evinizde ofis ortamı oluşturabilmek için evinizi paylaştığınız insanlarla çalışma konusunda bir uzlaşıya vararak çalışma esnasında rahatsız edinmemeniz gerektiğini anlatarak bir düzenin oturmasını sağlayın. Çalışma ile ilgili görüşmelerin dışındaki görüşmeleri mola verdiğiniz yada iş sonrasına erteleyerek görüşmelerinizi çalışma saatleriniz için kabul etmeyin..

 

Yukarı Dön
Kapat Zoom