'; YDA Center Projesi » Move Mimarlık A.Ş.

YDA Center Projesi

YDA Center Projesi

YDA Center Projesi

YDA Center, Çankaya ilçesinin Karakusunlar Mahallesi’nde 29096 ada 6 parsel üzerinde yer almaktadır. Ankara ili daire arsa payı devir sözleşmesi kapsamında geliştirilen bu gayrimenkul proje, ofis ve ticari binadan oluşur. Projenin güney cephesinde hem ofis kulesindeki hem de şehirdeki kullanıcılara hizmet verecek bir yeraltı otoparkı ve üst kısmı peyzaj, yemek odası ve içecek olarak kullanılabilecek bir otopark bulunmaktadır. Kompleks 3 ana unsurdan oluşmaktadır. Bunlar ise ‘Kentsel Urbana’, ‘Park Alanı’ ve ‘High Flat Ofisi’ şeklindedir. Ayrıca bu unsurları birbirine bağlayan bir ‘Kentsel Boşluk’ mevcuttur.

YDA Center Mimari Özellikleri

YDA Center, Ankara’nın kalbinde yer almaktadır. Tasarlanan bu proje, Ankara’nın merkezindeki ana arterlerden biri olan Eskişehir Otoyolu üzerinde bulunur. Ankaray Söğütözü metro ve tren istasyonunun hemen üzerinde yer alan bu mimari yapı, eşsiz konumu ile devlet dairelerine, ticaret odalarına, otellere, özel hastanelere ve alışveriş merkezlerine yürüme mesafesindedir. Ayrıca Ankara’da metro istasyonuna direkt bağlantısı olan tek iş ve yaşam merkezi projesidir.

YDA Center Tasarım Amacı

YDA Center tasarımında ofis kompleksinin öne çıkarılması üç temel fikir doğrultusunda amaçlanmıştır. Tasarımın ilk temel fikri, yansıma ve şeffaflık arasındaki ilişkiyi vurgulamaktır. Odalarda doğal ve yapay ışığın kullanılması ve mimari elemanların şeffaf cam, siyah emaye cam, yansıtıcı bronz paslanmaz çelik, mermer gibi geçirgen ve yansıtıcı malzemelerle kaplanması, yansıma ve şeffaflık arasında dinamik bir etki sağlar. İkinci temel fikir, odadaki derinliği vurgulamaktır. Satış ofisinin doğrusal yerleşimi, çevrede bir perspektif etkisi yaratır. Bu perspektif efekti, odanın sonunda iki büyük LED ekran içeren bir alanla sona ermektedir. Bu lineer düzenlemede, cam küplerden oluşan otomatlar, görsel sonsuzluğun yanı sıra uzamsal derinliği de vurgulayarak hizalanır. Üçüncü fikir ise, satış ofisi dışından başlayıp içeride devam eden oda elemanlarının odada yüzen etkisini yaratmak için ışık ve su kullanmaktır. Direklerin üstünde ve altında, proje modelinin altında, ana merdivende, rapor sayacında ve saksılarda endirekt LED ışık kullanılmış ve bu elemanların odada yüzen etkisinin arttırılması sağlanmıştır.

Yukarı Dön
Kapat Zoom