'; Klinik Dekorasyonu İçin Nelere Dikkat Edilmeli? » Move Mimarlık A.Ş.

Klinik Dekorasyonu İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Klinik Dekorasyonu İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Klinik Dekorasyonu İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Klinik dekorasyonu için dikkat edilecek faktörler vardır. Hastanelerin aksine, klinikler genellikle daha küçük binalardır. Dar alanlar olduğu için bu alanı optimum şekilde tasarlamak gerekir. Klinikleri dekore ederken, en iyi nasıl müdahale edileceğini veya çok sayıda insanın nasıl bulunacağını düşünmek önemlidir. Çok sayıda kişiye hitap etmek gerektiğinden dekorasyon buna göre yapılmalıdır. Kliniklerin dekorasyonu söz konusu olduğunda, sadelik ve taşınabilirlik en üst düzeyde olmalıdır. Atılacak bir sonraki adım ise bekleme odasını olabildiğince konforlu ve kullanışlı hale getirmektir. Burası aynı zamanda çok dikkatli bir şekilde tasarlanması gereken yerlerden biridir. Bekleme alanı, hastaların rahatça bekleyebilecekleri ve aynı zamanda fazla yer kaplamayacakları şekilde tasarlanmalıdır.

Klinik Dekorasyonu İçin Hangi Renk Tercih Edilmeli?

Klinik dekorasyonu için hijyen ve temizlik açısından en çok tercih edilen renk beyazdır. Ancak iç dekorasyon için sadece tek renk seçilmemesi gerekir. Seçilen renkler, insanlar için pozitif enerji yaratmalıdır. Bu renkler insan psikolojisinde de oldukça önemlidir. Örneğin, bir klinik hiçbir zaman siyah renk ile donatılmaz. Çünkü bu kadar koyu ve iç karartıcı renkleri tercih edilmesi asla doğru olmaz. Renkler kişinin pozitif veya negatif enerjilerini belirler. Sarı çok olumlu bir renk olsa da sarının çok fazla olması bebekleri ağlatabilir. Kırmızı ise, tansiyonu yükselten bir renk olduğu için kardiyoloji bölümünde pek tercih edilmez.

Klinik Dekorasyonu Aşamaları

Klinik dekorasyonu aşamasına geçmeden önce ilk olarak klinik ziyareti yapılır. Bu açıdan klinikten gerçekleştirilen müdahalelere kadar tüm detaylar dikkate alınır. Kliniklerde kullanılan özel tıbbi cihaz ve malzemeler ise boyutlarına göre belirlenir. Son olarak rahat çalışma ortamınızı ve ihtiyaçlarınızı dinleyerek olması gereken en iyi dekorasyon belirlenir. Bu açıdan mimarlar tarafından yapılan klinik dekorasyon süreci aşağıdaki şekilde ilerler:

  • Klinik malzemeleri
  • Klinik cihaz ölçüleri
  • Klinik bölümleri
  • Klinik tipine uygun dekorasyon konsepti
  • Kliniğin zemin, tavan, duvar ve ışığının belirlenmesi
  • Kliniğin faydalı alanı
  • 3D tasarım ve klinik projesi
  • Sunum ve klinik dekorasyonun onayı
  • Klinik dekorasyonun hazırlanması ve teslim süreci
Yukarı Dön
Kapat Zoom